Boskovet.cz
Boskovet.cz

Trénink a chování psů

Většina lidí má malé zkušenosti s trénováním zvířat, proto jednou z častých otázek novopečených majitelů psů bývá "Jak mám cvičit své štěně?" Prvním krokem je výchova – seznamování se s prostředím a stanovení určitých pravidel chování v různých situacích. Výcvik staví na základech daných výchovou. Než s ním začnete, je důležité, abyste dobře znali princip učení. Stále mějte na mysli, že psa nejprve musíte dovednost nebo cvik naučit, a to v klidném prostředí, kde se soustředí a pozornost věnuje jen vám. Zajímá-li vaše štěně vše kromě vás, trénujte jeho soustředění v prostředí, kde je minimum rušivých vlivů. Takto bude štěně úspěšné a správné návyky se upevní. Pokud je pes soustředěný, rychle vše pochopí a pro majitele je výchova a výcvik snadnější. Existují plemena, která byla šlechtěna k úzké spolupráci s člověkem a jsou považována za inteligentnější, ale neznamená to, že by zástupci jiných plemen byli hloupí, vždy záleží na vašem přístupu a chuti psa se něco naučit.


Zde uvedené typy vám pomohou vybudovat šťastný a láskyplný vztah s vaším novým mazlíčkem.

Vaše štěně a rodina

Přestože si štěně uvědomuje, že nejste pes, jediná cesta, jak jej naučit komunikovat s jinými tvory, je formou psí řeči. Naučte se komunikovat se psem na jeho úrovni. Vaše signály k němu musí být jasné. Povelům, které jsou standardně používané při výcviku, štěně nerozumí, zatím jsou to pro něj jen nic neříkající zvuky. Prof. Victorií Voith, která se zabývá chováním zvířat, byla vyvinuta technika pro učení štěněte. Tuto metodiku nazývá "nic není zadarmo". To znamená, že pes musí např. zaujmout daný postoj, aby dostal večeři, byl puštěn ven, pohlazení nebo si s vámi hrál. V této situaci je odměna to, co štěně chce na prvním místě, nemusí to být nutně jídlo. Brzy bude štěně sedat ke svému majiteli, když bude něco chtít. Toto je podobné, jako když učíte dítě říct "prosím", když něco chce. Nejdříve trénujte sedni, později můžete zkoušet vaše štěně položit. Pokud štěně dané chování nabízí, tak jej pochvalte. Např. vidíte štěně, jak klidně sedí, odměňte je za danou polohu, zpočátku bez vyřknutí povelu (stejně jednoznačnému povelu nerozumí). Pes brzy pochopí, že dané chování je pro něj velmi výhodné= dostane odměnu. Odměňované chování se proto bude vyskytovat častěji. Po splnění vyřkněte "uvolňovací příkaz“, například "OK" nebo "volno". Toto bude pro psa signál, že si opět může dělat, co chce. Zpočátku čas, který stráví sezením, bude krátký (sekundy)! Nikdy neodměňujte psa, který se sám zvedá bez uvolňovacího povelu, ale vždy odměňte psa v dané poloze. Řekněte hodný a dejte mu odměnu (pamlsek velký jako půlka nehtu), poté např. volno. Později může být použita pouze slovní pochvala.

Zastavme kousání

Štěňata, stejně jako děti, prochází obdobím "poznávání světa ochutnáváním“, kdy se zdá, že vše končí v jejich tlamě. Jedna z nejsnazších cest k prevenci kousání všeho v domě a mimo dům je nastavit podmínky tak, aby štěně nemělo co zničit -odstraňte nevhodné věci z dosahu-boty, květiny, elektrické kabely, oblečení, hračky dětí, keramiku z otevřených polic… Neočekávejte, že štěně pozná rozdíl mezi starým nebo novým, mezi hadrem na hraní a třepajícím se závěsem. Dejte jim možnost kousat bezpečné hračky, jako například „Kong“. Do vnitřní dutiny vložíte jídlo a tím posilujete zájem štěněte. Určitě by měl mít na svém místečku vždy několik vhodných žvýkacích hraček. Když jste doma, sledujte, co štěně kouše. Kdykoliv ho přistihnete při kousání čehokoliv, co není jeho hračka, řekněte "NE" a přesměrujte jeho pozornost na kousací hračky. Těchto situací by ale mělo být minimum. Během tréninkového období je vhodné nosit hračku v kapse a mít ji tak kdykoliv k dispozici. Nenechte štěně kousat do vašich rukou, ačkoliv štěňata mají největší potřebu kousat v období měnění zubů, u některých psů se tato činnost stane zlozvykem. Pravidelné procházky spojené s výchovou nebo později i několikaminutové výcvikové lekce s častým opakováním a společné hry pejska zabaví a dostatečně unaví natolik, že nebude mít potřebu likvidovat domácí vybavení.

Vaše štěně a svět

Klíčové období pro socializaci psů je mezi 4. – 14. týdnem. Během této doby seznamte štěně s co největší množství různých lidí, druhů zvířat, dopravních prostředků a situací ať už v domácím prostředí, venku v restauraci či na návštěvě. Stále sledujte reakce štěněte. Seznamte jej i s dětmi, ale nenechávejte malé dítě se štěnětem bez dozoru. Jeho prudké pohyby a pronikavé výkřiky jsou pro štěně stresující. Často si nepříjemné pocity intenzivně vybaví při kontaktu s dalším dítětem. Do doby, než je plně vakcinované, jej neberte do míst, kam chodí velké množství dalších psů, nebo do míst, kam často zavítají toulaví psi. Psí parvovirus může žít po měsíce nebo dokonce roky v půdě. Představte jim další dospělé, dobře vakcinované psy. Pro první kontakty se psy(s nimi) vybírejte dospělé klidnější jedince, jejichž majitele znáte. Abyste štěně uchránili před negativním zážitkem, mějte je na vodítku, nenechávejte je běžet za každým psem. Některým psům křepčení štěněte vadí, nechápou je nebo mají špatné zážitky, navíc hlavně starší pejsky může trápit řada neduhů a reagují přehnaně. To samé platí i o lidech- jsou lidé, kteří ke psům nemají důvěru a bojí se jich bez ohledu na věk a velikost a také každý neocení kalhoty vyzdobené stopami vlhkých tlapek ?. Na druhou stranu, každému psu nemusí být milé, když se na něj vrhne kolemjdoucí a začne ho energicky hladit. Mějte na paměti, že vaše štěně, přestože je ho stále všude plno, se musí naučit po aktivitě odpočívat. Nesnažte se mu v jeden den ukázat vše. Štěně by bylo přetažené a poté může mít problém usnout. Při fyzickém přetěžování dochází k nadměrné zátěži rostoucí kostry. Přiměřený pohyb + odpočinek jsou prevencí pohybových problémů. V době růstu a vývoje kostry nenechávejte psa skákat nebo seskakovat, zvláště pak na kluzkém povrchu. Aportujte maximálně 10 minut denně. Je řada jiných her, při kterých se pes unaví a přitom nehrozí rizika - přetížení svalů a vazů, ke kterému dochází při brzdění a prudkých otočkách či skocích po hračce. Chůze v potůčku či plavání štěně spolehlivě unaví a přitom dochází k posilování svalů. Chůze po schodech by měla být omezena na minimum, nenuťte ho do běhu.

Pár doporučení na závěr

- Buďte důslední. Štěňata stejně jako děti potřebují určitý stupeň vedení, každého polevení důslednosti využijí. První týdny u vás jsou obdobím, kdy nastavujete pravidla pro celý jeho budoucí život. Roztomilé lumpárny, které jsou tolerovány štěňátku, bývají v dospělosti problémem. Pes činnost bere za normální a Vaší náhlou nevolí bude přinejmenším zmatený.

- Nedovolte psu skákat na jiné lidi. To je časté chování, kterým pes na sebe chce upoutat pozornost. Odstrkování psa nebo stisknutí tlapek bývá štěnětem vyloženo jako další výzva. Namísto toho rychle udělejte krok pryč a otočte se tak, že štěně spadne na zem. Dejte mu povel, ať sedí. Až když se zklidní, můžete ho pochválit. Pokud je v pozici klidný, odměňte několika pamlsky po sobě. Poté si s ním opět můžete hrát.

- Pes by si měl zvyknout na doteky po celém těle. Začněte hlazením v klidu. Při této činnosti letmo prohlédněte oči, zvedněte ušní boltec, tlapky, pohlaďte bříško. Nezapomeňte psa zvykat na ukazování zubů, prohlížejte jak přední, tak zadní zuby při otevření tlamy.

- Pokud je vaše dítě dost rozumné na to, aby dávalo povely, ať pomáhá při péči o pejska i při výcviku (např. dítě může psa s vaší pomocí učit podávání packy a další jednoduché cviky). Je důležité, aby pes dítě respektoval. Vždy by měli být oba pod dozorem, aby nedošlo k střetu mezi pejskem a dítětem, které by narušilo jejich vztah.

máte slušně vychované štěně připravené k tréninku poslušnosti. Výcvik poslušnosti doporučujeme všem psům po jejich poslední vakcinaci.

Boskovet.cz
Copyright © MVDr. Jana Pilgrová 2011