Boskovet.cz
Boskovet.cz

Škrábání

Je pro kočku přirozené chování, proto je nutné jí je kdykoliv umožnit. Škrábání je vnímáno negativně, ale pro kočku má tři hlavním funkce:

Broušení drápků

Kočka si pomocí škrábání odstraňuje povrchové vrstvy rostoucích drápů, tím si je udržuje ostré a připravené pro lov. Kočka preferuje hrubší tkaniny, které jsou svisle orientované, jako například bok čalouněného nábytku.

Komunikace

Škrabání vytváří jasně viditelné stopy. Najít zničenou sedačku nebo jiný kus nábytku se stopami kočičích drápů nikoho nepotěší. Kočka má pro toto chování své důvody. Je to i forma značkování, na tlapkách má pachové žlázy, při škrábání tak zanechává stopu. Proto vaše kočka preferuje ke škrábání místa, která jsou na první pohled viditelná. Je to pro ni způsob, jak okolí dát najevo, kdo tady bydlí.

Strečink

Kočky se rády protahují, hlavně po krátkém odpočinku. Umístí přední nožky na vertikální povrch a prohnou svá záda. Proto kočky preferují místo odpočinku v blízkosti škrabadla.


Škrabadlo kočce umožní beztrestně tyto činnost provádět. Škrabadla různých velikostí, typů i tvarů můžete koupit, nebo si je jednoduše vyrobit.Až je budete umísťovat, tak si na tyto kočičí zvyklosti vzpomeňte. Kočky se pak mohou vyhnout vašemu koberci nebo jiným lákavým místům. Tato "oblíbená místa" můžete překrýt plastem. Několikrát denně povzbuďte své nové kotě při použití škrabadla pomocí hry s interaktivními hračkami. Je dobré nechávat bezpečné hračky, které má kotě rádo v blízkosti.Neberte do rukou tlapky kotěte ve snaze naučit je takto používat škrabadlo. Kočky takovou manipulaci nesnáší. Spíš, než se naučí na daném místě si brousit drápky, mohly by si vytvořit ke škrabadlu odpor.

Čistotnost koček

Koťata nemají být cíleně cvičená k použití záchodku. Pokud je kotě dostatečně dlouho se svou matkou, ona je to nejlépe naučí. Přirozeně dávají přednost vylučování v sypkém měkkém substrátu. Klíčové je nejen poskytnutí vhodného steliva, ale také umístění na vhodném místě, které se kočce líbí. Dále je důležité udržovat ho stále čistý, nebo mít toalet více.


Kočky preferují stelivo z jemně zrnitého materiálu. Nejoblíbenější je hrudkující stelivo. Některé kočky tolerují parfémované stelivo, ale obecně jej nemají rády a často se mu vyhýbají.

Umístění

Kočičí záchodky, zvláště určené pro koťata nebo starší kočky, musí být snadno přístupné. Koťata mohou potřebovat rampu nebo box s nižším okrajem.Nedávejte je do hlučných míst,např. vedle ohřívače vody, pračky atd. Kočky také mají rády určitý stupeň soukromí,vhodné je pořídit krytý záchodek nebo jej alespoň skrýt mezi rostlinami, kde se kočka cítí v bezpečí.

Pamatujte:

-měli by jste mít tolik kočičích toalet kolik máte koček + jeden navíc. Pokud máte 2 kočky, je třeba mít 3 záchodky, pokud máte 20 koček je třeba mít minimálně 21 záchodků atd.


-Čím více máte koček, tím větší je pravděpodobnost, že některá z nich nebude chtít toaletu použít.


- Je snadné učinit kočku spokojenou s jejím záchůdkem od začátku tak, že stelivo budeme udržovat čisté, nenuťte ji použít ho opakovaně.


Boskovet.cz
Copyright © MVDr. Jana Pilgrová 2011