Boskovet.cz
Boskovet.cz

Silvestr a naši čtyřnozí přátelé

S blížícím se příchodem nového roku se blíží i období velmi hlučných oslav a radovánek, které si každý z nás užívá v plném proudu. Jak ale na toto období reagují naši domácí mazlíčci? Lze jim toto období usnadnit a pomoci překonat strach z příliš hlasitých ran petard, rachejtlí a dělbuchů?Někteří psi jsou klidní a zvládají oslavy příchodu nového roku bez problémů, ale tak pro 50 až 60 procent psů je to stres. Existují jasné projevy, jako například olizování se, pak třes, kňučení, až po nežádoucí močení a kálení, trhání různých věcí, zmatené pobíhání sem tam se snahou se úkryt. Někdy pes majitele vyhledává, někdy je naopak ve stresu schopen od něj utéct. Proto je dobré mít v těchto dnech své pejsky při procházkách na vodítku, aby nedošlo při nečekaném výbuchu rachejtle k zaběhnutí pejska. A s blížícím se večerem Silvestra najít pro pejska vhodné místo, kde bude co nejmenší hluk , pro přečkání největšího rámusu.


Zvýšenou pozornost a ohleduplnost, bychom měli především věnovat pejskům, kteří jsou ve starším věku, nebo třeba u epileptiků a kardiaků, tam hrozí riziko záchvatů a srdečního selhání.


Někteří pejsci reagují velmi extrémně, takové pejsky bychom neměli nechávat bez dozoru samotné, aby nedošlo k poranění o ostré předměty nebo hrany nábytku apod. V takových situacích psi nemají moc náladu na odměňování pamlsky a hraní si s oblíbenou hračkou ale konejšivý, klidný hlas svého majitele a sem tam nějaké to pohlazení by bylo v danou chvíli na místě.


S kočkami je to o trochu jednodušší, mají tu výhodu, že jsou spíše v domácím prostředí, na rozdíl od psů, kteří tráví čas hodně na zahradách a dvorcích, kde jsou vystaveni většímu rámusu. Kočka nepotřebuje tolik chlácholení a přítomnost majitele jako pes, spíše si raději někam sama zaleze a celé to sama přečká v klidu z ústraní. U polo-domácích koček je dobré, nechat je raději zavřené doma.Určitě doporučujeme v tomto období podávat Vašim čtyřnohám kamarádů tišící a zklidňující léky , které jsou i na přírodní bázi, antidepresiva apod, aby oslavy mohly být radostné pro nás a zároveň nebyly noční můrou pro naše domácí mazlíčky.


Neváhejte se nás obrátit a zeptat se na možnosti volby přípravku, každé zvíře reaguje individuálně a každému sedne něco jiného. Rádi Vám poradíme a pomůžeme vybrat to nejlepší.

Boskovet.cz
Copyright © MVDr. Jana Pilgrová 2011