Boskovet.cz
Boskovet.cz

PSÍ FAKTA

Psi jsou velmi citliví na teobromin, chemickou látku obsaženou v čokoládě. Způsobuje nepravidelný srdeční rytmus a nervové příznaky, ve vysoké dávce může psa dokonce usmrtit. Vyvarujte se proto podávání čokoládových pochoutek vašemu psovi!


Všechny typy nemrznoucích směsí do ostřikovačů aut mohou zničit ledviny vašeho psa. Bohužel jsou tyto směsi sladké, ujistěte se proto, že váš pes nemůže lízat či pít žádnou kapalinu unikající z vašeho auta či kanystru s touto směsí.


Psi občas vydávají bizardní funící zvuk, tzv. reverzní kýchnutí. Neví se, čím je toto ¨kýchání¨ způsobeno, ale není potřeba je léčit.


Nástrahy na hlodavce mohou zabít jakéhokoli savce včetně psa. Tyto jedy způsobují smrtelné krvácení, nastupující několik dní po pozření nástrahy. V případě podezření je potřeba přivést psa k veterinárnímu lékaři okamžitě.


Nikdo neví, proč psi požírají trávu. Obvykle poté zvracejí, ale neví se, zda to dělají cíleně…


Psi nemají roupy


Psi jsou schopni vnímat, vidět a rozpoznat barvy, i když ne tak detailně jako lidé. Velice dobře vnímají modrou a fialovou.


Nikdy nenechávejte psa:


  • v autě bez dozoru – teplota uvnitř auta může během pár minut vystoupat do život ohrožujících hodnot. Stejně tak v zimě může velmi rychle klesat…
  • kousat elektrické kabely – el. šok může způsobit smrtelné zavodnění plic. V případě této události okamžitě volejte vet. lékaře i v případě, že se pes zdá pořádku
  • venku pokud mrzne a v zimním období se vždy ujistěte se, že má dostatek vody, která není zmrzlá

Pes může dostat akutní, těžký a bolestivý zánět slinivky břišní z tučného krmení, nekrmte proto svého psa tučnými zbytky od stolu


Psi metabolizují antiinflamatorní léky (jako je aspirin, ibuprofen a paralen) jinak než lidé, nedávejte proto tyto léky svému psovi bez konzultace se svým veter. lékařem.


Psí sliny obsahují (stejně jako lidské) spoustu bakterií a nemají speciální hojivé účinky.


Je užitečné učit psa koupat se a zkracovat drápky…


Starého psa lze naučit novým kouskům!


Boskovet.cz
Copyright © MVDr. Jana Pilgrová 2011