První dny po příchodu štěněte jsou obdobím řady změn, nejen pro štěně, ale i pro Vás. Snažte se mu příchod k vám co nejvíce zpříjemnit. Samozřejmě je ideální, pokud můžete štěně několikrát navštívit u chovatele, při odběru vás zná a přechod je pro něj méně stresující.
Rozmyslete si, jestli štěněti pořídíte přepravku. Její velikost musí být dostatečná, volte raději větší, která bude bezpečným místem i v dospělosti. Když štěně zůstane samo, hned se cítí lépe v přepravce nebo v ohrádce s pelíškem, hračkami, jídlem, vodou a dostatkem prostoru, s papíry na vykonání potřeby. Po štěněti nemůžete očekávat, aby vydrželo 8-10 hodin bez vyprázdnění. Během dne štěně udrží moč asi tak dlouho, jako je jeho věk v měsících +1 (3 měsíční štěně vydrží maximálně 4 hodiny). Dospělého psa venčete alespoň 3x denně.
Pokud vaše štěně nebudete dávat do přepravky, z počátku omezte jeho pohyb na jednu místnost (např. kuchyň, pokoj nebo verandu). Když nejste doma, dává to psům pocit bezpečí a minimalizuje pravděpodobnost poškození vybavení. Můžete nechat zapnuté rádio i rozsvíceno. V případě náhlého zvuku či blesku se štěně nepoleká. V rámci týdnů rozšiřte oblasti, do kterých bude mít přístup. Ujistěte se, že pokoj je štěněti uzpůsobený. Nejsou v něm žádné předměty, které by mu ublížily nebo ho inspirovaly k ničení. V místnosti, kde je štěně, by neměly být chemikálie nebo toxické látky, šňůrky, provazy, papuče, časopisy nebo pošta, kterou by mohlo roztrhat nebo pozřít atd.I tady platí, že pes potřebuje mít pelech, vodu, hračky a třeba i nějaký pamlsek. Nezavírejte štěně v koupelně nebo kuchyni, mohlo by se utopit v toaletě nebo náhodně zapnou sporák, pokud na něj tlapkami dosáhne.
Lepší je učit psa chodit ven od počátku, pokud to vaše časové možnosti dovolují. Abyste zabránili pomočení, berte štěně každé 2hodiny během dne ven. Štěňata mají rychlý metabolismus a malý močový měchýř. Nechejte ho čenichat, ať se seznamuje s prostředím. Nenuťte ho táhnutím k chůzi. Vždy berte na venčení pamlsky nebo hračky, které jsou pro psa odměnou. Pokaždé, když si štěně přidřepne, pochvalte ho. Když je pes s vyměšováním u konce, řeknete mu např. "dobře". Ideálně vezměte psa ven 30- 45 minut po každém krmení. To je doba, kdy je trávicí trakt výrazně stimulován. Venku odměňujte nejen močení/kálení, ale zvykejte štěně na jméno, každý příchod k vám nebo i pohled na vás oceňte. U pejska tak získáte na atraktivitě.
Samozřejmě, každý nemůže chodit tak často. Další možností je učit ho na záchůdek nebo noviny. U štěňat se rozvíjejí přednost na substrát, který použijí k močení/kálení.To znamená, že když učíte štěně močit na noviny, štěně je bude před vykonáním potřeby hledat. To může představovat problém např. pokud necháte ležet na zemi vaše oblíbené noviny, které jste ještě nedočetli a štěně je potřísní.:-)
Papíry nebo záchůdek položte na jedno místo, nejlépe blízko dveří. K ochraně podlahy nebo koberce je vhodné pod noviny položit linoleum. Štěně se může minout nebo se moč prosákne skrz papíry. Dávejte štěně na papír často a oceňte, když se vyprázdní. Ikdyž psa zatím trénujete k močení na papír, berte ho ven 4x denně znovu 30-45 minut po každém najezení. Pochvalte během a okamžitě po přidřepnutí případně zvednutí nožičky.
Ačkoliv je těžké naučit štěně chodit se venčit ven, když si už zvyklo používat noviny, není to nemožné. Postupně ho to odnaučte. Sledujte ho během víkendu, jak začne hledat papír nebo na něj přidřepávat, spěchejte ven a čekejte na močení/kálení. Mimořádně ho pochvalte.
Někteří lidé s malými pejsky si zvolili pouze formu venčení na psí záchůdek. Pokud to funguje, je to snadnější pro vás, ani v tomto případě nezapomínejte s pejskem chodit ven, seznamovat jej s vnějším prostředím a umožněte mu kontakt s dalšími psy.
Trestání téměř nemá význam, pokud nejste přímo u činu. Zvířata a lidé si vytvářejí spojení mezi jednáním a následkem, je to způsob, jakým se učíme. Pes žije přítomností, od doby, co se vymočil, už uplynulo spoustu času. Když přijdeme domů a nalezneme louže moči na koberci a psa, který se krčí, neznamená to, že pes ví, že chyboval. Takto se projeví, pokud se již dříve stala podobná situace- po příchodu domů jste odnesli psa k loužia tam ho pokárali. V této chvíli, ale už pes nezná důvod, proč se na něj zlobíte. V jeho očích to znamená, když přijde pán domů, dostanu vynadáno.
Korigovat psa je třeba v případě, že ho přistihnete přímo při činu, jenom tak se může vytvořit spojitost chování -následek. Když vidíte štěně zaujímat typický postoj na koberci, vyrušte ho a použijte ostře "Ne" spojeného s hlasitým zvukem, kterým štěně vylekáte, např. tlesknutím. Hned s ním jděte ven a při úspěchu jej pochvalte. Psychologové ukazují, že se učíme lépe a velmi rychle během momentu překvapení. Nejlepší cesta, jak ho odnaučit nežádoucímu chování, je spojení nepříjemného podnětu při venčení na špatném místě.
Pokud štěně vykoná potřebu v bytě, je důležité tato místa pečlivě čistit. Psi mají velmi citlivý čich. Přítomnost pachu výkalů jej utvrdí k vykonání potřeby na stejném místě.