Boskovet.cz
Boskovet.cz

POROD

Porod je fysiologická záležitost a většina fen porodí spontánně a bez komplikací. Tento dokument shrnuje základní informace a pravidla pro vyvarování se případným komplikacím.


Březost trvá přibližně 63 dní, většina zvířat však rodí dříve nebo později. Do 57. dne mluvíme o potratu, a předčasně narozená mláďata většinou hynou. Od 69. dne je lepší porod uměle vyvolat. Délka březosti se počítá od prvního data nakrytí.


Jestliže kdykoli v průběhu březosti zjistíte žlutý, hnědý, krvavý, zelený nebo zapáchající výtok navštivte veterináře. Fysiologický je však odchod hlenové zátky několik dní i hodin před porodem.


Od 2. poloviny březosti můžeme na feně pozorovat zvětšování břicha, větší opatrnost a žravost, ke konci zvětšení mléčné žlázy a případná sekrece mleziva. V této době postupně zvyšujte krmnou dávku, dva týdny před porodem je potřeba fenu odčervit. Určení termínu porodu je někdy možné měřením tělesné teploty. Zdravá fena má 38oC – 39oC, den před porodem sníží tělesnou teplotu až na 37oC. Ostatní příznaky jsou nespecifické: neklid, schovávání se nebo naopak vyhledávání přítomnosti majitele, třes a u koček hlasité mňoukání nebo předení.


Vlastní porod začíná pro majitele viditelnými porodními stahy. Je charakteristický silnými stahy stěny břišní. Od začátku kontrakcí do vypuzení prvního plodu to může trvat i 4 hodiny, další štěňata přicházejí na svět v intervalu 20 min. až 2 hodin. Jestliže fena v této fázi tlačí intenzivně nepřetržitě 30 minut bez efektu vyhledejte veterináře. Před porodem dalšího štěněte může odpočívat, starat se o již narozená mláďata. V případě odchodu zeleně zbarvené tekutiny (příznak uvolnění placenty od děložní stěny) a štěně je vstouplé v porodních cestách je nutné je neprodleně vybavit. Při porodu delším než 6 hodin, apatii, nezájmu o štěňata, volejte veterináře.


Jeden až tři týdny po porodu fyziologicky odchází hlenovitý sekret tmavě červené nebo hnědé barvy bez zápachu. Obraťte se na veterinárního lékaře při: hnisavém, zapáchajícím sekretu, apatii, nechutenství, zvýšeném pití, bolestivosti a hřejivosti mléčné žlázy.


Péče o štěňata:

Štěně se narodí v obalu, který fena rozkouše a štěně olíže, můžeme jí pomoci roztrhnutím obalu nehty. Pupeční šňůra se většinou roztrhne sama, v opačném případě ji přerušte nehty přibližně 4 cm od pupíku štěněte. Když z ní odkapává krev podvažte ji běžnou nebo zubní nití. Pokud fena sama neodstraňuje plodové obaly snažte se dostat jejich zbytky z dýchacích cest. Štěňata nemají vyvinutou termoregulaci, proto je nutné jim zajistit dostatek tepla. To je možné zajistit termoforem, hřejivou poduškou nebo pet lahví naplněnou teplou vodou, nebo infra lampou. S každým štěnětem by měla odejít placenta. Jestliže neodejde současně s jedním může být vypuzena s druhým, a nebo může být vypuzena po porodu. V případě nevypuzení placenty je nutná veterinární pomoc. Nekomplikovaný porod trvá méně než 24 hodin.


Štěně by se mělo napít mleziva, zdravá štěňata první dva týdny jen spí a pijí, neměla by naříkat, být neklidná. V případě nadpočetného vrhu, nedostatku mléka u feny navštivte veterináře. Je vhodné v poporodním období přijít na vyšetření k veterinárnímu lékaři.


Štěňata se odčervují současně s fenou po porodu a pak periodicky každých 14 dní. Ve stáří 6ti týdnů se poprvé očkují.


Boskovet.cz
Copyright © MVDr. Jana Pilgrová 2011