Boskovet.cz
Boskovet.cz

Co Vás čeká v ordinaci

Preventivní prohlídka (klinické vyšetření)

V naší ordinaci klademe velký důraz na prevenci. Preventivní prohlídka je součástí každé vakcinace psa i kočky. Protože naše domácí zvířata stárnou rychleji než lidé, měli by absolvovat každoroční podrobnou tělesnou prohlídku. Kromě toho, že tato prohlídka může odhalit různé abnormality, se informace z prohlídky stávají součástí zdravotní dokumentace, která je pak nápomocná při vzniku náhlého onemocnění nebo v akutních případech.

Během klinického vyšetření bude veterinární lékař:

 • Posuzovat váhu, změny tělesné kondice mohou být příznakem rozmanitých chorob zahrnující hormonální problémy či parazity. Udržování optimální hmotnosti je pro zdraví velmi důležité.
 • Prohlédne kůži a srst. Ztráty srsti mohou indikovat skryté onemocnění, mohou být detekovány kožní masy, poranění, zánět nebo vnější parazité.
 • Prohlédne oči pro příznaky zánětu, šedého či zeleného zákalu nebo jiných očních onemocnění. Zkontroluje čenich z důvodu výtoku nebo změny pigmentu.
 • Prohlédne dutinu ústní, zhodnotí množství zubního kamene při prohlídce zubů, zlomení nebo poškození zubu či přítomnost zánětu dásní. Z barvy dásní posoudí cirkulaci krve.
 • Kontrolou uší zjistí možnou přítomnost roztočů či zánětu.
 • Prohmatá mízní uzliny, aby se vyloučil zánět nebo nádor.
 • Poslechne srdce a plíce, zhodnotí sílu, rychlost a pravidelnost srdeční činnosti. Při poslechu může zachytit abnormální šelesty jak na srdci, tak na plicích.
 • Posoudí držení těla a zkontroluje kosti, klouby a páteř.

Další doporučená preventivní vyšetření („paraklinická“):

Vyšetření stolice (koprologické vyšetření):

Jedná se o mikroskopické vyšetření stolice pro detekci střevních parazitů, které mohou ohrožovat vaše zvíře. Některé typy parazitóz jsou přenosné na děti a mohou jim způsobit vážná onemocnění. Koprologické vyšetření je doporučeno provádět každoročně pro včasnou diagnostiku a léčbu.

Laboratorní vyšetření krve a moči:

Preventivní odběr krve a moči ke stanovení základní parametrů je doporučeno provádět alespoň jednou za dva roky u zvířete mladšího sedmi let, u zvířat starších pak rozsáhlejší rozbor a minimálně jedenkrát ročně. Takto detekujeme zavčas mnoho problémů způsobených stárnutím (onemocnění ledvin, jater, srdce, kloubů (artrózy) a zubů. Včasná diagnosa, odpovídající léčba a dietní opatření zlepší kvalitu a délku života Vašeho zvířete.

Vaše role v diagnostice onemocnění zvířete:

Naši pacienti nemohou mluvit přímo s lékařem - Vy jste jejich tlumočníkem.

Jedním z mnoha způsobů, jakým se můžete zapojit do diagnostiky onemocnění je vědět, co je normální pro Vaše zvíře. Když víte, co je obvyklé, jste více schopni odlišit a zjistit něco neobvyklého v denním režimu. Mnoho malých detailů, jako například kolik potravy a vody Vaše zvíře přijímá, mohou být veterinárnímu lékaři extrémně nápomocné, přispějí ke včasné diagnóze a tím i léčbě.

Před tím, než doktor provede prohlídku, většinou se Vás zeptá na spoustu otázek o Vašem zvířeti, které mu výrazně napomohou zjistit, o jaké onemocnění by se mohlo jednat a na které oblasti se více zaměřit v průběhu klinického vyšetření. Buďte co nejvíce to jde důslední a precizní v odpovědích a zmiňte sami cokoli dalšího co Vám přijde abnormální, i když bys e Vám to zdálo nesouvisející. Častokrát to bývají ty nejzásadnější informace, které se zdají být majiteli hloupé zmínit. Odpovědi na otázky veterinárního lékaře výrazně napomohou zjistit, co pacienta trápí a upozornit na oblasti, které vyžadují zvláštní pozornost. Následující informace jsou lékaři výrazně nápomocné a urychlí diagnostiku:

 • jaký je příjem potravy a vody (množství, odchylky a způsob příjmu)
 • jak probíhá vylučování, popřípadě kde a jakého je moč a stolice charakteru
 • jaké je chování a aktivita zvířete
 • jak dlouho problém trvá a jakým způsobem nastoupil
 • jak se projevuje, příp. kdy, v jaké situaci
 • už se podobný stav někdy stal, léčil
 • jsou kromě hlavního problému jestě nějaké přidružené (př.mimo nechutenství i zvracení, mimo kašle i dýchavičnost a únava..)

Pokud se Vám zvíře "nezdá" začněte jej více pozorovat, odpovědi na naše otázky poté budou jednodušší.

Informace z dřívější doby, týkající se pacienta, mohou být pro doktora nepostradatelné při řešení současného problému.

Na oplátku, Vám doktor pomůže pochopit problém, vaše možnosti a co dělat a doma sledovat.

Nebojte se přinést poznámkový blok nebo list otázek. Péče o zdraví je týmová práce, nezapomínejte, že Vy jste důležitá součást našeho týmu.

Boskovet.cz
Copyright © MVDr. Jana Pilgrová 2011