Boskovet.cz
Boskovet.cz

ONEMOČNĚNÍ LEDVIN

Vašemu zvířeti bylo diagnostikováno onemocnění ledvin. Tento dokument by vás měl seznámit s onemocněním ledvin a jak se starat o vaše nemocné zvíře v domácím prostředí. Onemocnění ledvin je jakýkoli destruktivní proces v ledvinách. Neexistuje pro něj žádná plemenná a věková predispozice. Je to jeden z nejčastějších problémů a příčiny úmrtí starších psů a koček.


Funkcí ledvin je filtrace a odstraňování odpadních látek z krevního oběhu, regulace objemu a složení tělních tekutin.


Příznaky onemocnění se objevují až tehdy když už byly ztraceny tři čtvrtiny funkčních jednotek ledvin. Většina psů a koček mají již v dospělosti část ledvin poškozených. Poškozená část ledvin již není schopna regenerace. Prevence oddálí výskyt ledvinného selhání, zpomalí progresi tohoto onemocnění a prodlouží věk vašeho zvířete.


Příznaky

Pokles chuti k příjmu potravy, ztráta tělesné hmotnosti, zvýšení příjmu vody, časté močení nebo nemočení, špatná kvalita srsti, apatie, slabost, zvracení. Tyto příznaky se mohou objevit náhle nebo se projevit postupem času, nebo mohou být vyvolány jinou chorobou.


Příčiny

Poškození ledvin může mít mnoho příčin zahrnující např. infekční onemocnění, vliv toxických látek, výživy nebo genetické predispozice. Častokrát příčina není odhalena. Faktory které mohou ovlivnit pravděpodobnost, že se u psa nebo kočky objeví selhání ledvin zahrnují:


Věk – šance selhání ledvin roste s věkem psa i kočky Prostředí – některé běžné chemikálie (formaldehydové dezinfekční prostředky, nemrznoucí směsi, olovnaté nátěry) a některé léky jsou pro ledviny toxické Strava – kvalitní strava je důležitá, krmiva s nízkým obsahem fosforu, proteinů a soli mohou pomoci v prevenci a zpomalit nárust onemocnění ledvin psů a koček

Diagnóza

Veterinární lékař stanoví diagnózu na základě klinického vyšetření, vyšetření moči a krve. Poté, co je diagnostikováno onemocnění ledvin a zahájena terapie, je potřeba tato vyšetření pravidelně opakovat pro zhodnocení efektivity léčby.


Terapie

V závislosti na stádiu ledvinné nedostatečnosti je potřeba dietní opatření, léky, až případná infuzní terapie, hospitalizace.


Domácí péče

Základem domácí péče je dostatečný přístup k čerstvé vodě, podávání léků a důsledné zkrmování pouze speciálního krmení (ledvinné diety). Toto krmení obsahuje nízký obsah vysoce kvalitních bílkovin, nízký obsah fosforu a sodíku.


Dietní doporučení

Krmte pouze krmivem dle doporučení vašeho veterináře, nekrmte žádnými zbytky, domácí stravou či jiným komerčním krmivem. Účelem diety je snížit zatížení ledvin, usnadnit jim jejich funkci v organismu – hospodaření s vodou a vylučování odpadních látek z těla. Začněte ledvinnou dietu postupně přidávat do krmiva, na které je vaše zvíře zvyklé, postupně zvyšujte podíl diety až ji nakonec budete krmit samotnou.


Jestliže je vaše zvíře jako jedno z mála neschopno akceptovat nové krmivo, zkuste po domluvě s veterinářem zkusit stejnou dietu v podobě konzerv, zahřát tyto konzervy před krmením, krmit v prvních dnech z ruky, namočit suché krmení teplou vodou nebo vývarem. Buďte opatrní, ale tvrdí na své zvíře, toto je důležité, protože úspěch terapie vysoce závisí na přísném dodržování diety.


Boskovet.cz
Copyright © MVDr. Jana Pilgrová 2011