Boskovet.cz
Boskovet.cz

Fakta o kočkách

Kočky jsou velmi citlivé k protizánětlivým lékům jako je aspirin, ibuprofen a paracetamol. Pozření jediné tablety Paralenu může být smrtelné! Nikdy proto nepodávejte zvířeti léky, které mu nejsou určeny, bez předchozí konzultace s veterinářem.


Všechny látky obsažené v nemrznoucích směsích do ostřikovačů jsou vysoce toxické a poškozují ledviny. Dbejte na to, aby se vaše kočka nedostala do garáže nebo jiných míst, kde jsou tyto látky uloženy.


V chladném počasí si některé kočky mohou zalézt pod kapotu auta k teplému motoru. Pokud auto nastartujete, můžete kočce způsobit těžká zranění. Proto pokud chováte kočku, která má přístup do garáže, vždy se ujistěte, že nemáte pod kapotou černého pasažéra.


Warfarin a jiné antikoagulační rodenticidy obsažené v nástrahách pro hlodavce jsou nebezpečné také pro kočky. Jed způsobuje, že zvíře zemře na vykrvácení trvající i několik dní. Pokud máte podezření, že se vaše kočka mohla otrávit, ihned vyhledejte pomoc veterináře!


Kočka se může naučit nechat se koupat a kartáčovat.


Parazity koček se mohou nakazit i lidé (zejm. děti).


Kočky chované pouze doma se dožívají daleko vyššího věku než kočky venkovní (až o 10 let více).


Nikdy nenechávejte svoji kočku v teplém počasí zavřenou v autě - v uzavřeném vozidle vystavenému přímému slunci stoupá teplota k ohrožujícím hodnotám během několika minut.


Zabraňte kočkám hraní si s vláknitými materiály jako je příze, řetězy z vánoční stromků, zubní nitě nebo šňůrkami. Při pozření tyto věci způsobují závažné zažívací potíže vyžadující chirurgický zásah.


Zabraňte kočce žvýkání elektrických kabelů - případný elektrický šok může způsobit smrt v důsledku úniku tekutiny do plic. Pokud byla kočka zasažena elektrickým proudem, navštivte veterináře i v případě, že zvíře vypadá v pořádku!


Kočky si často hrají s vánočními ozdobami na stromcích. Tyto hry jsou nebezpečné z toho důvodu, že baňka se může rozbít a zvíře se o střepy pořezat.


Kočky se stále udržují čisté olizováním srsti, která se v žaludku formuje do chuchvalců (tzv. trichobezoárů) a kočka se jich zbavuje zvracením. Pro lepší trávení a zamezení jejich tvorby se kočkám podávají ochucené pasty (např. Laxative aj.). Pokud ale kočka zvrací i přes podávání těchto preparátů, problém nejspíše nebude v chlupech v žaludku a je nutné navštívit veterinárního lékaře.


Kočky jsou více společenské, než je tradováno. Jejich řeč těla je odlišná od jiných zvířat a je proto těžší porozumět jejich chování ve srovnání se psy.


Kočky se často špatně vyrovnávají se změnami v jejich životě (stěhování, pořízení dalšího zvířete aj.), což může vyústit ve zdravotní problémy. V takových případech se neváhejte obrátit na svého veterinárního lékaře o radu.


Boskovet.cz
Copyright © MVDr. Jana Pilgrová 2011