Existuje několik věcí, kterými můžete sami doma pečovat o zdraví svého psa:
Vyčesávejte svého psa alespoň jednou týdně. Tato činnost stimuluje krevní oběh kůže, odstraňuje zrohovatělé zbytky, zlepšuje kvalitu a lesk srsti. Touto činností snadněji vypozorujete případná lysá či mokvavá místa, otok. Prohlédněte také uši zda neobsahují přebytek mazu, nezapáchají..
Zajistěte svému psu dostatek pohybu úměrně jeho věku a plemeni. Váš veter. lékař s vámi rád pomůže posoudit potřeby vašeho psa. Pohyb podporuje hybnost kloubů, pevnost kostí, posiluje svalovinu… Nespoléhejte na skutečnost, že váš pes je celý den na velké zahradě a běhá po ní, pravděpodobně tam spíš vyspává na sluníčku…Pokuste se alespoň o jednu či dvě příjemné procházky denně.
Krmte vysoce kvalitním krmivem, minimalizujte zbytky od stolu a ¨lidské pamlsky.¨ Ne všechna krmiva jsou vyrobena stejně – dražší premiová krmiva jsou dražší z důvodu důkladného výzkumu, vývoje a přísné kontroly produktu. Jsou pečlivě vyvážená ve směru živin, vitamínů a minerálů a každé sousto něčeho jiného „rozlaďuje“ tuto vyváženost. Množství potravy jiné než psí granule by nemělo přesáhnout 10% denního příjmu! Rozhodně se vyhněte krmení kostmi. Často se setkáváme s pacienty s kostmi uvíznutým ve spodní čelisti nebo kostní fragmenty způsobující bolest při pasáži střevním traktem. Mohou dokonce způsobit vylomení zubu.
Štěňata mladší 4 měsíců krmte 4x denně, ve stáří 4-6měsíců 3x děnně a psi ve stáří 6-12 měsíců 2x denně. Speciálně požadavky na výživu mají gravidní a kojící feny, štěňata malých plemen (př. maltézský psík, yoršírský teriér) a velká plemena s „hlubokým“ hrudníkem (př. dobrman, německá doga). Ujistěte se, že má pes neustále přístup k čerstvé, čisté pitné vodě.
Čistěte svému psovi zuby. Je to záložitost mnohem jednodušší, než se zdá, většině psů totiž „psí“ zubní pasta chutná. Nepoužívejte lidské zubní pasty, při polknutí mohou způsobit zažívací problémy. Pokud se vám přeci jen nedaří čistit zuby kartáčkem, můžete je ošetřovat antibakteriálním zubním gelem. Denní péče o zuby je důležitá prevence usazování zubního plaku a zánětu dásní (tak jak u lidí). Akumulace zubního kamene může vyústit ve vážné onemocnění periodontu, zápachu z dut. ústní a i ztrátu zubu. Bakterie z plaku a zub. kamene se mohou dostat do krevního oběhu a tím i do vnitřních orgánů jako je srdce, ledviny a játra.
Je dobré mít doma i na cestách „psí“ lékárničku. Lidské lékárničky většinou neobsahují obvazový materiál a léky vhodné i pro psy. Vlastní „psí“ lékárnička vám umožní poskytnout první pomoc při převozu psa k veterináři či zvládnout některé menší problémy s veterinářem „na telefonu.“